Umowa pomiędzy Powiatem Grodziskim (liderem Projektu) a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (Jednostką Wspierającą), dotycząca objęcia wsparciem Projektu z Planu Rozwojowego została podpisana w dniu 18.10.2023 r.
Nowa placówka ma zapewnić przygotowanie kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w ścisłej współpracy z wyłonionymi w drodze konkursu przedsiębiorcami i Uczelnią Wyższą. Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie ze: Związkiem Pracodawców Lodzistics – Logistyczną Siecią Biznesową Polski Centralnej, Centralnym Portem Komunikacyjnym Sp. z o.o., Welcome Airport Services Sp. z o.o. oraz Politechniką Łódzką. W Branżowym Centrum Umiejętności młodzież i dorośli będą mogli poszerzać swoje umiejętności zawodowe jak również zdobywać nowe kwalifikacje w celu przekwalifikowania się i zdobycia nowej pracy. Funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie logistyki będzie polegało nie tylko na prowadzeniu działań edukacyjnych i szkoleniowych, ale także na wspieraniu współpracy szkół i uczelni z pracodawcami oraz na innych działaniach innowacyjnych, rozwojowych i doradczych.
W dniu 29.02.2024 r. w Starostwie Powiatu Grodziskiego została zawarta umowa na wykonanie ww. inwestycji. W imieniu Zarządu Powiatu Grodziskiego umowę podpisali: Pan Starosta Marek Wieżbicki, Pan Wicestarosta Krzysztof Filipiak oraz Skarbnik Powiatu Pani Ewa Szadkowska. Wykonawcę inwestycji firmę Kontur Budownictwo Sp. z. o. o. z Wiskitek reprezentowali Pani Agnieszka Kuracka – członek Zarządu, Pan Tomasz Związek – Członek Zarządu oraz Pan Stanisław Kuracki.
Oferta edukacyjno-szkoleniowa BCU skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich, pracowników branż i innych osób dorosłych, w tym osób planujących przekwalifikowanie.
Ponadto BCU może prowadzić turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników. Zaangażowanie organizacji branżowych w organizację takich turnusów pozwala poszerzyć katalog miejsc, w których takie turnusy są prowadzone, szczególnie w przypadkach tzw. zawodów unikatowych oraz włącza pracodawców w ich prowadzenie. BCU prowadzić będzie również inne kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych, w tym kursy przygotowujące do nabywania adekwatnych do potrzeb danej branży kwalifikacji sektorowych, firmowane przez organizację branżową właściwą dla danej dziedziny zawodowej. Oferta edukacyjno-szkoleniowa BCU uzupełnia zatem ofertę kształcenia i szkolenia zawodowego w systemie oświaty oraz systemie szkolnictwa wyższego i nauki, a także wspiera proces uczenia się przez całe życie zgodnie z ideą Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.